Inspekcje dronem turbin wiatrowych i instalacji fotowoltaicznych

Przekonaj się dlaczego energia odnawialna i drony idą ze sobą w parze.

Inspekcje farm wiatrowych dronem

Inspekcje farm wiatrowych dronem pozwalają zoptymalizować proces kontroli. Inspekcje dronem eliminują ryzyko pracy na wysokości, a ich konkurencyjna cena, w porównaniu z tradycyjnymi metodami, pozwala na częstsze wykonywanie inspekcji.

Przy pomocy dronów można zidentyfikować m.in.:

 • erozję krawędzi natarcia
 • uszkodzenia spowodowane uderzeniem pioruna
 • rozwarstwienia
 • zabrudzenia
 • pęknięcia
 • uszkodzenia powłoki wierzchniej
 • suche włókna
Turbina wiatrowa

Inspekcje farm wiatrowych
a bezpieczeństwo

Zastosowanie dronów do inspekcji farm wiatrowych to bezpieczeństwo.

174
wypadki związane z farmami wiatrowymi w Wielkiej Brytanii w 2019 roku (w tym 5 śmiertelnych).*

*według statystyk Caithness Windfarm Information Forum.

Zastosowanie dronów do inspekcji farm wiatrowych pozwala zredukować potrzebę wspinania się na wiatraki nawet o

POŁOWĘ.
Panele solarne na dachu

Inspekcje instalacji fotowoltaicznych dronem

Tradycyjne inspekcje farm słonecznych zajmują dużo czasu. Dron wyposażony w kamerę wizyjną oraz kamerę termowizyjną pozwala na znacznie szybsze określenie defektów kolektorów słonecznych niż tradycyjna kontrola z ziemi. Ponieważ nalot dronem jest tańszy niż tradycyjne metody inspekcji paneli fotowoltaicznych, kontrole mogą być wykonywane częściej.

Przy pomocy dronów można zidentyfikować m.in.:

 • uszkodzenia
 • zabrudzenia
 • obiekty obce
 • zacienienia
 • wkraczanie roślinności
 • wadliwe połączenia
 • nieaktywne moduły
 • hot spoty 

Inspekcje instalacji
fotowoltaicznych dronem

Zastosowanie dronów do kontroli instalacji fotowoltaicznych pozwala zredukować czas inspekcji nawet o

97%

*

*według raportu Measures.

99%
dokładność inspekcji dronem w porównaniu do tradycyjnych metod.*

*według raportu Measures.

Inspekcja instalacji energetycznych z drona we współpracy z Futurae – dlaczego warto?

Futurae jest innowacyjną i nastawioną na nowoczesność firmą o bardzo silnym wyspecjalizowaniu w zakresie przeprowadzania inspekcji dronami. Podczas realizacji powierzonych nam zadań przywiązujemy olbrzymią wagę do jakości obsługi. Mimo że hasło to brzmi początkowo dość ogólne, w praktyce skrywają się pod nim bardzo konkretne korzyści, które pokrótce przedstawiliśmy poniżej.

Inspekcje dronem a bezpieczeństwo

Pierwszym z kluczowych atutów współpracy z Futurae jest fakt, iż wykonując zlecone nam czynności, dopełniamy wszelkich wymogów związanych z bezpieczeństwem. Przeprowadzając inspekcje dronem turbin wiatrowych czy instalacji PV każdorazowo postępujemy w pełni zgodnie z zasadami BHP. Ponadto przed rozpoczęciem działań uzyskujemy wszelkie niezbędne pozwolenia, a wszyscy operatorzy naszych dronów dysponują uprawnieniami UAVO (Unmanned Aerial Vehicle Operator), czyli dokumentem potwierdzającym profesjonalne przeszkolenie pod kątem pilotowania bezzałogowych statków powietrznych. Każdy z operatorów zatrudnianych przez Futurae ma również polisę ubezpieczeniową OC.

Efektywna i rzetelna inspekcja paneli fotowoltaicznych oraz turbin wiatrowych

Oprócz samego bezpieczeństwa naszym klientom zapewniamy również maksymalną efektywność realizowanych prac. Zanim nastąpi właściwa inspekcja dronem instalacji fotowoltaicznych lub innych systemów energetycznych, całość przedsięwzięcia jest przez nas szczegółowo planowana, tak aby mogła odbyć się w możliwie najkrótszym czasie przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnej precyzji, co z kolei przekłada się na skrajnie zredukowane koszty po Twojej stronie.

Przyjeżdżając do wskazanego przez Ciebie miejsca, dysponujemy już szczegółowym planem oblotu, uwzględniającym trasę, która umożliwi nam pozyskanie danych ściśle dopasowanych do przedstawionych przez Ciebie wymogów. Kamery obecne na wyposażeniu naszych dronów inspekcyjnych mają rozdzielczość na poziomie 4K, 60 kl/s, a funkcja termowizji pozwala na zmierzenie w ramach pojedynczego zdjęcia aż 86016 punktów pomiarowych.