Modele 3D z drona

Jednym z nowszych przykładów wykorzystania dronów jest tworzenie modeli 3D. Przy użyciu specjalistycznego oprogramowania przekształcamy zdjęcia lotnicze w cyfrowe modele przestrzenne.

Modele 3D z drona - fotogrametria lotnicza

Drony wyposażone w kamery to zasadniczo powietrzne skanery, które dzięki procesowi zwanemu fotogrametrią mogą być wykorzystywane do skanowania dużych obiektów, takich jak budynki, place budowy, czy po prostu duże powierzchnie terenu. Fotogrametria lotnicza polega na przetrworzeniu zdjęć zgromadzonych w powietrzu przez drony do formy komputerowych modeli 2D oraz 3D. Modele te mogą być obracane i powiększane. Ponieważ są one tworzone w całości na podstawie obrazów, miejsc uchwyconych przez drona, pokażą one każdy najdrobniejszy szczegół, jaki istnieje na tych zdjęciach.
Pomiary fotogrametryczne dronem

Co dają modele 3D z drona?

Przede wszystkim swobodę działań. Kontroluj obszar zainteresowań sprzed swojego komputera. Wykonujemy pomiary dronem odległości, powierzchni, objętości, wysokości czy spadki terenu. Wszystko to na podstawie danych pozyskanych podczas oblotu dronem.

Reprezentacja obrazowa chmury punktów

Jak powstają modele 3D z drona?

Pierwszy etap to zaplanowanie trasy oraz przeprowadzenie lotu, podczas którego zostaną pozyskane zdjęcia. Ważne jest, aby wykonać wiele nakładających się na siebie zdjęć tych samych obszarów.

Aby uzyskać wszystkie niezbędne zdjęcia dużego obszaru, może być konieczne wykonanie kilku linii lotów.

Tak pozyskane dane są następnie przetwarzane w specjalistycznym oprogramowaniu. Efektem czego jest tak zwana chmura punktów, czyli zbiór punktów w trójwymiarowej przestrzeni.

Przykładowy model 3D stworzony na podstawie nalotu fotogrametrycznego dronem.

Modele 3D z drona – Wrocław

Nasza firma tworzy modele 3D na podstawie nalotów drona. Świadczymy usługi zarówno na terenie Wrocławia jak i całej Polski. Wykonujemy pomiary z drona. Gwarantujemy sprawną i terminową realizację.

Fotogrametria z drona – Wrocław

Przeprowadzamy naloty fotogrametryczne na terenie miasta Wrocław i jego okolic. Do każdej realizacji podchodzi indywidualnie. Przed wylotem dokładnie planujemy trasę i parametry nalotu, tak aby dostarczyć Ci dokładne wyniki. Skontaktuj się z nami, aby otrzymać bezpłatną wycenę.

Futurae – profesjonalne modelowanie obiektów 3D dronem na potrzeby rozmaitych branż

Jako firma odznaczająca się silnym wyspecjalizowaniem w zakresie tworzenia za pośrednictwem dronów cyfrowych modeli terenu oraz obiektów możemy pochwalić się niezwykle wysoką precyzją i pełną kompleksowością realizowanych przez nas zadań. Wykonywane przez nas naloty BSP (tj. naloty bezzałogowymi statkami powietrznymi) pozwalają na tworzenie opracowań możliwych do wykorzystania m.in. w ramach przemysłu budowlanego, rolnictwa, górnictwa, geodezji czy też sektora administracyjnego.

Dzięki stosowaniu przez nas zaawansowanego i wyjątkowo dokładnego w zakresie zbieranych pomiarów sprzętu każda z tych branż będzie mogła wykorzystać wyniki zleconych nam zadań na wiele niejednolitych sposobów. Do wykonywania zdjęć, na bazie których powstaną później modele 3D z drona używamy bowiem wysokiej jakości kamer DJI Zenmuse X4S o matrycach dysponujących rozdzielczością na poziomie 20 Mpx oraz o rozdzielczości 4K (60k/s) przy rejestrowaniu nagrań wideo. Wspomniane parametry w połączeniu z trzyosiowym gimbalem umożliwiają uzyskiwanie niezwykle precyzyjnych i szczegółowych fotografii. W przypadku konieczności uzyskania ponadprzeciętnej precyzji jesteśmy w stanie dodatkowo zastosować także tzw. fotopunkty, czyli punkty osnowy fotogrametrycznej.

Kompleksowa fotogrametria 3D wraz z analizą danych

W zależności od Twoich potrzeb możemy zaproponować przeprowadzenie wyłącznie samych nalotów BSP i przekazanie pozyskanych przez nas surowych danych albo komplementarną usługę polegająca na kompleksowym opracowaniu zebranego materiału. W drugim z tych przypadków ostatecznym efektem naszych prac może być precyzyjny cyfrowy model terenu z drona lub model konkretnego obiektu, na podstawie którego następnie dokonamy dalszych analiz w zakresie odległości pomiędzy danymi punktami, wysokości konkretnych struktur, a także wielkości powierzchni określonych obiektów czy też ich objętości.

Wszelkie tego typu pomiary dokonywane są z centymetrową dokładnością, dzięki czemu finalne modele 3D z drona mogą posłużyć np. do obliczenia wielkości pokrytego jakimś tworzywem dachu czy też do określania ilości materiałów magazynowanych na terenie placu budowy lub kopalni.