Drony w budownictwie - usługi dronem dla budownictwa

Wykorzystaj drony na swoim placu budowy. Chętnie udzielimy dodatkowych informacji na temat naszych usług dronami.

Zastosowanie dronów w budownictwie

Drony w budownictwie znajdują zastosowanie w całym cyklu życia obiektu budowlanego.

1. Projektowanie i ofertowanie

Już na etapie przetargu stworzenie ortofotomap i numerycznego modelu terenu przyszłego placu budowy pozwoli Ci na precyzyjny obmiar robót, a co za tym idzie ofertowanie dokładniejsze niż konkurencja. Natomiast zdjęcia okolicy z drona idealnie sprawdzą się jako tło do wizualizacji architektonicznych.

2. Budowa

Wraz z rozpoczęciem budowy drony znajdują zastosowanie przy inwentaryzacji placu budowy oraz weryfikowaniu robót ziemnych. Comiesięczne naloty pozwolą na sprawne dokumentowanie postępu prac budowlanych i łatwe porównywanie ich w czasie. Godnym uwagi jest fakt, że tereny niebezpieczne oraz trudno dostępne nie stanowią dla dronów problemu.

3. Eksploatacja

Drony pozwalają podnieść bezpieczeństwo i skrócić czas inspekcji. Tam gdzie dotychczas wymagana była kosztowna i czasochłonna instalacja rusztowań, uprzęży czy podnośników, dron podlatuje w kilka minut. Dzięki odpowiednim czujnikom możemy dostarczyć materiał do inspekcji wizualnej czy termowizyjnej

Drony w budownictwie mogą być wykorzystywane do dokumentowania postępu prac

Drony w budownictwie w liczbach

Zastosowanie dronów w budownictwie daje wymierne korzyści.

2:1
oszczędności podczas pomiarów terenu dronem w stosunku do tradycyjnych metod.*

*według raportu Bechtel.

W 2016 roku 20% firm budowlanych wykorzystywało drony na placach budowy.*

*według raportu Goldman Sachs.

No Data Found

Czas trwania inspekcji

No Data Found

Nakłady finansowe na inspekcje

No Data Found

Inspekcja dronem pochłania jedynie 15% czasu i 30% nakładu finansowego potrzebnego przy klasycznych metodach inspekcji.*
*według raportu Turkey Red Media.

Dokumentowanie postępu prac budowlanych

Niewielkie rozmiary współczesnych dronów oraz to, że potrafią szybko dolecieć w każde miejsce, czyni je idealnym narzędziem do dokumentowania efektów prac ekipy budowlanej. Zdjęcia i filmy z postępu prac budowlanych doskonale sprawdzą się jako materiał porównawczy dla kierowników budowy, inspektorów nadzoru, wykonawcy oraz inwestora chcących na bieżąco śledzić stan zaawansowania poszczególnych robót.

Wysokiej jakości materiały foto i wideo, których wykonanie tradycyjnymi metodami byłoby bardzo kosztowne, niebezpieczne lub zwyczajnie niemożliwe, coraz częściej stanowią również uzupełnienie tradycyjnych wizualizacji oraz materiałów reklamowych.

Inspekcje budowlane – co można sprawdzić przy użyciu dronów?

Obszarem, w którym drony w budownictwie wykorzystywane są na najszerszą skalę, jest dokonywanie różnego rodzaju inspekcji oraz sporządzanie ekspertyz. Branża budowlana oraz właściciele nieruchomości wykorzystują bezzałogowe statki powietrzne wyposażone w odpowiedni sprzęt pomiarowy i fotograficzny do takich celów, jak:

– ocena stanu technicznego uszkodzonych budynków,

– sporządzanie dokumentacji dla ubezpieczyciela,

– wykonanie ekspertyzy dachu oraz systemów rynnowych,

– identyfikacja pęknięć i uszkodzeń konstrukcji,

– znajdowanie ognisk korozji i uszkodzeń mechanicznych,

– przeglądy kominów, turbin wiatrowych, mostów czy wiaduktów.

Poza tym inspekcje budowlane dronem to doskonały sposób na ocenę stanu technicznego elewacji wysokich obiektów. Precyzyjna lokalizacja uszkodzeń, ptasich gniazd, czy wykonanie dokumentacji niezbędnej do odbioru prac elewacyjnych to tylko niektóre obszary zastosowania dronów w budownictwie. Wszystko to przekłada się na coraz większe zainteresowanie inwestorów tą nowoczesną, przyszłościową technologią.

Kontrola wielkopowierzchniowych inwestycji

W przypadku przedsięwzięć realizowanych na dużych obszarach np. budowy dróg, autostrad, mostów, linii kolejowych czy osiedli mieszkaniowych, inspekcje budowlane z drona stanowią najlepszą metodę szybkiej i sprawnej weryfikacji stanu zaawansowania robót. Oko kamery umożliwia kontrolowanie całości największych inwestycji z jednego miejsca, co znacznie ułatwia sprawowanie nadzoru budowlanego. Jednocześnie osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo oraz stan techniczny prac na budowie są w stanie dostrzec mankamenty i uchybienia, których nie da się zaobserwować inaczej, niż tylko z lotu ptaka.

Filmy z drona jako skuteczne narzędzie marketingowe

Naloty dronem pozwalają zaprezentować realizowaną inwestycję z atrakcyjnej perspektywy, dzięki czemu powstające w ten sposób materiały wideo doskonale sprawdzają się przy tworzeniu sportów reklamowych. Nic dziwnego, że coraz częściej firmy deweloperskie oraz agencje zarządzające nieruchomościami decydują na zlecenie zdjęć i filmów z postępów prac budowlanych, w celu ich późniejszego wykorzystania przy promowaniu inwestycji. Do najważniejszych zalet filmów reklamowych z drona należą m.in.:

– atrakcyjna, dynamiczna perspektywa,

– możliwość pokazania jak „rośnie” i zmienia się dana inwestycja,

– ciekawe zobrazowanie detali budynku oraz otoczenia: zieleni, placu zabaw, parkingów, dróg dojazdowych itp.

Futurae – profesjonalne wykonywanie inspekcji budowlanych dronem

W Futurae doskonale wiemy, jak wykorzystywać drony na placu budowy. Dysponujemy najnowocześniejszym sprzętem, który pozwala uzyskiwać najwyższą jakość filmów i zdjęć z postępu prac budowlanych. Wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych oznacza skrócenie czasu, obniżenie kosztów oraz zwiększenie bezpieczeństwa wykonywanych przeglądów. Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala nam przeprowadzić kompleksową inspekcję budowlaną z drona, bez względu na to, czy przedmiot oceny stanowią ściany, elewacja, kominy, pokrycie dachowe czy pozostałe elementy konstrukcyjne realizowanej inwestycji.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu w celu omówienia szczegółów współpracy. Z przyjemnością dostarczymy nowoczesną technologię na plac budowy, wykorzystując naloty dronem do przeprowadzenia dowolnej, zleconej przez Państwa inspekcji.