Ortofotomapy z drona

Wykorzystujemy drony do wykonywania zdjęć lotniczych na małych wysokościach. Dzięki nim tworzymy szczegółowe ortofotomapy, które pozwalają na podjęcie szybkich działań.

Co to jest ortofotomapa?

Jest to opracowanie kartograficzne obszaru, powstałe z połączonych ze sobą zdjęć, pozyskanych na przykład za pomocą drona. Ortofotomapa z drona to obraz wolny od zniekształceń (został poddany ortorektyfikacji), który charakteryzuje się jednolitą skalą na całej swojej powierzchni. W odróżnieniu od nieskorygowanej fotografii lotniczej, ortofotomapa może być używana do pomiaru rzeczywistych odległości, ponieważ jest dokładnym odwzorowaniem powierzchni Ziemi. Upraszczając można uznać, że jest to tak, jakby każdy element przedstawiony na zdjęciu został sfotografowany bezpośrednio z pionu nad nim.

Mapę z drona od standardowego zdjęcia z powietrza odróżnia:

  • jednolita skala dla całego obszaru
  • rzut ortogonalny
  • wierne odwzorowanie odległości, kątów oraz powierzchni

Najprościej mówiąc ortofotomapa jest jak dobrze wszystkim znane Google Maps. Z tą różnicą, że fotomapa charakteryzuje się o wiele większą dokładnością oraz oddaje aktualny obraz obszaru.

Ortofotomapa trasy autobusowo-tramwajowej

Po co wykonuje się ortofotomapy z drona?

Wykorzystanie dronów do stworzenia map z powietrza to znacząca oszczędność czasu. Nalot dronem na obszarze 1 ha zajmuje jedynie 10 minut. Na podstawie zdjęć z nalotu dronem możemy dostarczyć dane o dokładności nawet do 1 cm. Jednym z głównych przypadków zastosowania ortofotomapy z drona jest po prostu uzyskanie aktualnego widoku na dużą powierzchnię terenu. Pomocne może być Google Maps, ale często zdjęcia są nieaktualne. Niezależnie od przyczyny, ortofotomapy z drona są najlepszym sposobem na połączenie zdjęć lotniczych w celu uzyskania zaktualizowanego aktualnego stanu pokrycia i zagospodarowania terenu.

Kto może skorzystać dzięki ortomapom?

Jeśli nie pracowałeś jeszcze z ortofotomapą (lub nie rozmawiałeś z kimś, kto to robił), to wszystko może brzmieć dość abstrakcyjnie. Aby nadać rzeczom bardziej konkretny charakter, przyjrzyjmy się kilku konkretnym przykładom tego, jak ortofotomapy z drona są wykorzystywane w rzeczywistości. Patrząc na to, jak ludzie używają tych map, będziemy mogli rzucić więcej światła na to, czym one są.

Ortofotomapa z drona dla geodezji

Ortofotomapy z drona mogą pomóc w dostarczeniu szczegółowych informacji na temat postępów w realizacji projektu budowlanego, ponieważ pozwalają one na powiększenie i zobaczenie różnych części budowanego obiektu, jak również związanych z nimi zasobów.

Wykonanie nalotu przed rozpoczęciem budowy oraz na jej zakończenie pozwala pozwala podsumować wykonane prace. Natomiast cykliczne naloty, przez cały okres trwania inwestycji, dostarczają informacji na temat postępu prac.

Precyzyjne pomiary są niezbędne przy wszelkich inwestycjach budowlanych. Aktualna ortofotomapa placu budowy pozwala szybko i rzetelnie zweryfikować czy prace zostały wykonane zgodnie z planem. Firmy budowlane mogą obliczać objętości zapasów, szacować koszty materiałów i zbierać inne cenne dane bez konieczności przebywania na placu budowy.

Geodeta przy pracy
Las, zdjęcie z drona

Ortofotomapa z drona dla leśnictwa

Ortofotomapy znajdują swoje zastosowanie w leśnictwie oraz rolnictwie. Ich wykorzystanie pozwala na szczegółowe przedstawienie np. obszaru pokrytego przez uszkodzone drzewa bądź uprawy.

Dzięki zastosowaniu dronów do sporządzenia ortofotomapy, możemy odtwarzać tę samą trasę nalotu na przestrzeni czasu. Pozwala to na porównanie aktualnego stanu roślinności z danymi historycznymi.

Ortofotomapa z drona dla ubezpieczalni

Sporządzenie ortofotmapy w sytuacji katastrofy, takiej jak chociażby powódź czy pożar, pozwala na zebranie kluczowych danych, bez narażania życia ludzkiego. Ortofotomapy z drona mogą dostarczyć szczegółowych danych na temat szkód w danej lokalizacji oraz pozwalają ubezpieczycielom dokładnie ocenić szkody wyrządzone w infrastrukturze i otoczeniu.

Pożar łąki, zdjęcie z drona

Ortofotomapa z drona – sposób wykonania

Aby spełnić Twoje oczekiwania wypracowaliśmy 5 stopniowy model pracy.

  1. Rozmowa – Podczas rozmowy poznajemy wymagania i potrzeby klienta oraz uzyskujemy wszelkie niezbędne informacje do zaplanowania nalotu.
  2. Planowanie – Analizujemy otrzymane informacje i planujemy trasę nalotu. Określamy parametry lotu oraz ustalamy rozdzielczość ortofotomapy jaką będziemy tworzyć.
  3. Nalot – Nasz wykwalifikowany personel dokonuje lotów w miejscu wskazanym przez klienta. Wszelkie loty odbywają się z poszanowaniem prawa oraz zasad bezpieczeństwa.
  4. Stworzenie ortofotomapy – Na podstawie setek a czasem i tysięcy zdjęć pozyskanych podczas nalotu, tworzymy ortofotomapę. W tym celu korzystamy z wachlarza specjalistycznych programów. To właśnie ten etap powstawania ortofotomapy jest najbardziej czasochłonny.
  5. Wyniki – Przekazujemy wyniki klientowi. W zależności od indywidualnych wymagań może być to mapa z dostępem online, plik do odtworzenia na urządzeniach multimedialnych czy inny specjalistyczny format. Dostarczone ortofotomapy można drukować w skali czy użyć jako podkład w programach CAD.

Ortofotomapa z drona

Jeśli poszukujesz profesjonalnej firmy z Wrocławia, która wykonuje ortofotomapy z drona, to dobrze trafiłeś. Nasz zespół składa się z wykwalifikowanego personelu technicznego. Gwarantujemy szybką realizację oraz zadowolenie z efektów.

Profesjonalne ortofotomapy z drona – Wrocław

Świadczymy usługi tworzenia ortofotomap na terenie miasta Wrocław i jego okolic. Do wszystkich zleceń podchodzimy rzetelnie i profesjonalnie. Nieważne czy potrzebujesz ortofotomapy z georeferencją w postaci osnowy fotogrametrycznej czy bez. Wszystkie usługi realizujemy kompleksowo.  Jeśli jesteś zainteresowany skorzystaniem z naszych usług to skontaktuj się z nami. Po poznaniu szczegółów realizacji przygotujemy dla Ciebie bezpłatną wycenę.

Ortofotomapa z drona dla promocji inwestycji

Stworzenie cyfrowej mapy może być przydatne podczas powstawania nowych inwestycji oraz dalszego promowania miejsca. Dzięki niej da się stworzyć precyzyjny plan zagospodarowania, który z pewnością przyda się podczas negocjacji z inwestorami. Ortofotomapa z drona to także dobry element przeprowadzania kampanii marketingowych. Głównie ze względu na wyraźne przedstawienie danego miejsca czy obiektu budowlanego. Za pośrednictwem ortofotomapy można przygotować wizualizację terenu, która w doskonały sposób wyszczególnia wszystkie atrakcje, z których można skorzystać. Mowa chociażby o szlakach turystycznych, punktach widokowych czy ciekawych trasach. Dzięki dużej czytelności każdy, kto spojrzy na ortofotomapę z drona, będzie mógł szybko zorientować się, gdzie się znajduje i dokąd może się udać.

Ortofotomapa z drona – zalety

W porównaniu do innych metod pozyskiwania kartometrycznego obrazu terenu, ortofotomapa z drona powstaje w dużo szybszy sposób. I to nawet po uwzględnieniu samego procesu tworzenia, a nie tylko nalotów. Dzięki temu nasi klienci mogą otrzymać gotowy produkt w rekordowo krótkim czasie.

Szybkie wykonanie redukuje też koszty usługi. Drony są w stanie wiernie odwzorować teren bez stosowania dodatkowych akcesoriów czy metod. W efekcie realizacja jest znacznie tańsza. Poza tym ortofotomapa z drona może powstawać nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, czego nie da się zrobić podczas nalotu samolotem. Na dodatek kamery zamontowane w bezzałogowym statku powietrznym dużo lepiej odwzorowują barwę terenu. W połączeniu z wysoką rozdzielczością oznacza to, że otrzymany obraz jest czytelniejszy, co eliminuje do zera jakiekolwiek błędy.

Wycena ortofotomapy z drona

Każde zlecenie wykonujemy w sposób indywidualny. Dotyczy to również wyceny. Pod uwagę bierzemy m.in. rozmiar obszaru, na którym ma zostać zrobiona ortofotomapa z drona czy liczbę planowanych nalotów. W efekcie cena jest zawsze ściśle dostosowana do tego, co należy zrobić do poprawnej realizacji.