Dokładność geodezyjnych pomiarów dronem

Drony są coraz częściej wykorzystywane do wykonywania pomiarów geodezyjnych na budowach, w górnictwie czy innych branżach. Dlatego też nikogo nie dziwi, że pomiary dronem są szybsze i bezpieczniejsze, ale czy są dokładniejsze? Technologia bezzałogowych statków powietrznych (BSP) nieustannie się rozwija i obecnie obejmuje wiele gałęzi przemysłu. Od małych „zabawkowych” modeli do wytrzymałego sprzętu, drony są obecnie wykorzystywane w wielu sektorach i do wielu celów. Jak można porównać dokładność pomiarów dronem do dokładności klasycznych metod geodezyjnych?

Co wpływa na dokładność pomiarów z drona?

Jednym z najbardziej istotnych szczegółów do rozważenia jest rozmiar piksela terenowego. Jest to pomiar odległości pomiędzy dwoma sąsiadującymi ze sobą centrami pikseli na zdjęciu. Rozmiar tego parametru zależy od wysokości lotu drona oraz specyfikacji jego kamery, w tym jej rozdzielczości i długości ogniskowej. Różne modele kamer zapewniają różną jakość rozdzielczości, co skutkuje różnymi GSD.

Dokładność pomiarów geodezyjnych z drona związana jest z precyzją z jaką dane 3D odwzorowują świat rzeczywisty. Istnieją jednak dwa typy dokładności odwzorowania – względna i bezwzględna.

Dokładność względna (lokalna)

Dokładność względna to stopień, w jakim dany punkt na modelu jest dokładny w stosunku do innych punktów na tym samym modelu. Jest ona akceptowalną formą pomiaru dla większości przypadków, gdy mamy doczynienia z mniejszym obszarem lub prostymi zastosowaniami. Może być pomocna przy podawaniu ogólnych objętości, wysokości i odległości.

Dokładność bezwzględna (globalna)

Dokładność bezwzględna to stopień, w jakim punkt na mapie odpowiada ustalonemu układowi odniesienia w świecie rzeczywistym. Orientacja bezwzględna wykorzystuje osnowę fotogrametryczną naniesioną w terenie przez geodetę.

Co wpływa na dokładność?

Wiele elementów może wpływać na dokładność pomiarów dronem, zwłaszcza jeśli mówimy o dokładności bezwzględnej. Profesjonalne drony będą działać lepiej, od stabilizacji BSP po parametry kamery. Poza sprzętem, istnieje również wiele czynników zewnętrznych, takich jak ukształtowanie terenu czy pogoda.

Jednym z największych czynników są pomiary fotopunktów wchodzących w skład osnowy fotogrametrycznej. Dokładność modelu fotogrametrycznego stworzonego przy pomocy drona w dużej mierze zależy od pomiaru tychże punktów.

Jak dokładne mogą być pomiary dronem?

Chociaż fotogrametria zapewnia znacznie dokładniejsze sposoby tworzenia cyfrowego modelu niż tradycyjne metody geodezyjne to żadne obrazowanie nie jest idealnie precyzyjne. Celem jest stworzenie modelu o jak najmniejszym stopniu rozbieżności.

Dokładność względna modelu zawiera się zazwyczaj w przedziale jedno do trzykrotności rozmiaru piksela terenowego. Przy dokładności bezwzględnej, margines błędu powinien być nieco mniejszy, zazwyczaj mierzony na poziomie jednej do dwóch wielkości piksela terenowego w poziomie i jednej do trzech w pionie.

Zamów dokładne pomiary od Futurae

Niezależnie od branży, w której działasz, Futurae ma wszystko, czego potrzebujesz, aby stworzyć dokładne modele 3D z drona Twojego obszaru zainteresowań. Nasz zespół profesjonalnie wyszkolonych inżynierów posiada wieloletnie doświadczenie w wykorzystaniu dronów do pomocy naszym klientom. Możemy pomóc Ci w realizacji każdego wymagającego projektu. Porozmawiajmy już dzisiaj.

Więcej
wpisów