Filmowanie dronem – wszystko co musisz wiedzieć

Nie da się zaprzeczyć, że drony są wyjątkowym narzędziem filmowym. Drony są na co dzień używane w branży filmowej, ponieważ dzięki nim można uchwycić ujęcia z kątów, do których przeciętna kamera nie jest w stanie dotrzeć. Jednak kręcenie wysokiej jakości filmów z drona nie jest tak proste, jak naciśnięcie przycisku nagrywania, podniesienie drona w górę i latanie na oślep. Potrzeba dużo praktyki, planowania i czasu, aby stworzyć piękny, profesjonalny film.

Jak uzyskać najlepsze ujęcia za pomocą drona

Uzyskanie imponujących ujęć za pomocą drona wymaga wiedzy oraz praktyki. Poniżej przedstawiamy najważniejsze porady, które znajdą zastosowanie zarówno przy małym filmiku reklamowym jak i wysokobudżetowej produkcji filmowej.

Planowanie i loty próbne

Zanim rozpoczniemy docelowe nagrania dronem, warto poświęcić czas na szczegółowe zaplanowanie nagrań i wykonanie kilku ujęć treningowych. Wykonanie lotów testowych dzień wcześniej pomaga lepiej przygotować się do rzeczywistego filmowania. Istotne jest nie tylko zapoznanie się z warunkami terenowymi. Dobrym pomysłem jest również przygotowanie listy ujęć, które powinny zostać nagrane w dniu sesji. Dzięki temu rozpoczniesz nagrania z solidnym planem na to, jak i gdzie ustawić drona do określonych scen. Jeśli nie jesteś w stanie udać się na miejsce wcześniej, warto skorzystać z pomocy np. Google Earth do zaplanowania przelotu.

Bądź na bieżąco z przepisami

Zastosowanie dronów staje się coraz bardziej popularne, a przepisy dotyczące tego, gdzie i kiedy można je obsługiwać, stale się zmieniają. Ważne jest, aby zadbać nie tylko o certyfikat kompetencji pilota bezzałogowego statku powietrznego, ale również sprawdzać strefy powietrzne oraz lokalne regulacje. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy loty na danym obszarze nie wymagają uzyskania dodatkowych zgód.

Miej oko na pogodę

Na kilka dni przed planowaną sesją zacznij sprawdzać warunki pogodowe. Upewnij się, że w dniu kręcenia nie ma deszczu, burz, zbyt mocnego wiatru oraz silnej aktywności magnetycznej słońca. Jeśli wraz ze zbliżającym się dniem zdjęciowym, prognozowana pogoda się nie poprawia, zmień termin na inny dzień, dla bezpieczeństwa osób postronnych, siebie oraz sprzętu.

Poza warunkami pogodowymi wpływającymi na pracę drona warto zwrócić uwagę również na oświetlenie. Szary i zbyt pochmurny dzień, będzie miał wpływ na ogólny odbiór filmu. Staraj się nagrywać, gdy warunki są jasne, zwłaszcza jeśli skupiasz swój film na konkretnym miejscu, które chcesz wyeksponować. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat oświetlenia, przeczytaj kolejny podpunkt.

Złota godzina

Do filmowania dronem warto wykorzystać tak zwaną złotą godzinę. Jest to pierwsza godzina po wschodzie słońca i ostatnia godzina przed zachodem. W tym czasie słońce tworzy naturalnie miękkie barwy, które wyglądają doskonale, zwłaszcza na ujęciach filmowych z lotu ptaka. Nagrywając w tym czasie, sprawisz, że Twój materiał wygląda bardziej estetycznie i atrakcyjnie. Tym samym wzmocnisz odbiór ujęcia bez potrzeby dużych nakładów na postprodukcję.

Dobór ustawień kamery

Drony pozwalają na stosunkowo niedługi czas lotu na jednej baterii. Łatwo jest wystartować i zacząć latać bez poświęcenia czasu na dostosowanie ustawień kamery, tracąc tym samym cenny czas lotu. Staraj się zawsze nagrywać z jak najniższym ISO, aby zredukować ziarnistość materiału. Jeśli chcesz uzyskać ujęcia w zwolnionym tempie, upewnij się, że kamera jest ustawiona na nagrywanie w większej ilości klatek.

Operowanie dronem

W profesjonalnych produkcjach filmowych zazwyczaj nagraniami z drona zajmują się dwie osoby równocześnie. Jedna z nich steruje bezzałogowym statkiem powietrznym, a druga pracą kamery drona. Pozwala to na uzyskanie płynnych ujęć z powietrza wysokiej jakości. Jeżeli jednak nie dysponujesz profesjonalnym dronem filmowym, pozwalającym na niezależne sterowanie kamerą, warto żebyś pamiętał o dwóch rzeczach. Po pierwsze przed rozpoczęciem nagrywania stań w takim miejscu, żebyś nie znalazł się w kadrze podczas przelotu drona, o ile nie jest to Twoim celem. Po drugie czasami, gdy dron leci i filmuje jednocześnie, możesz przechylić go zbyt mocno na bok, powodując, że jego śmigła wejdą w kadr. Staraj się patrzeć na podgląd na ekranie smartfona i kontrować przechylenie drona w momencie, gdy zobaczysz śmigła w kadrze.

Więcej
wpisów