Tworzenie modeli 3D z drona. Jak przebiega proces?

Wyposażony w kamerę o wysokiej rozdzielczości dron stanowi rodzaj latającego skanera. Wykorzystując proces nazywany fotogrametrią, jest on w stanie bowiem uzyskać wirtualne odwzorowania rozmaitych wielkopowierzchniowych obiektów, takich jak np. plac budowy, budynek lub obszerny kawałek zwykłego terenu. Jeśli ciekawi Cię, jak tworzyć modele 3D z dronów na bazie wspomnianej techniki odtwarzania kształtów, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z niniejszym wpisem.

Model 3D z drona – naloty

Proces uzyskiwania modeli 3D na bazie zdjęć wykonanych dronem składa się z wielu ściśle powiązanych ze sobą etapów. Jednym z pierwszych i jednocześnie kluczowych dla sukcesu całego przedsięwzięcia jest odpowiednie przeprowadzanie nalotów. Zanim jednak rozpocznie się właściwa część tej procedury, konieczne jest przemyślane, skrupulatne i precyzyjne zaplanowanie trasy. Od tego na ile rzetelnie przeprowadzony zostanie ten właśnie krok, zależeć będą w dużej mierze efekty wszystkich dalszych działań.

W związku z tym planując przelot, konieczne jest wzięcie pod uwagę specyfiki określonego obszaru czy też obiektu. Istotne są nie tylko jego rozmiary, kształt czy stopień skomplikowania konstrukcji, ale również obecność potencjalnych przeszkód znajdujących się w pobliżu.

Samo wykonywanie zdjęć może przebiegać w ramach pojedynczej lub kilku linii lotów, w zależności od tego, jak duży obszar ma zostać odwzorowany w formie modelu 3D z drona. Dodatkowo przed przystąpieniem do działania w tym zakresie, konieczne jest również dobranie odpowiednich kamer i pozostałego sprzętu (w tym m.in. przeznaczonego do stabilizacji rejestrowanego obrazu).

Jak zrobić model 3D ze zdjęć uzyskanych za pośrednictwem drona?

Po skutecznym pozyskaniu materiału zdjęciowego następuje modelowanie 3D. Dron w ramach swojego nalotu dostarcza setki, a niekiedy nawet tysiące zdjęć, dlatego cały proces jest dosyć absorbujący pod względem czasu oraz koniecznej do wykonania pracy.

W pierwszej kolejności zdjęcia należy zaimportować do specjalistycznego, dedykowanego oprogramowania, które będzie w stanie je przetworzyć, uzyskując finalnie tzw. chmurę punktów, czyli zbiór punktów stanowiący „szkielet” powstającego w trójwymiarowej przestrzeni modelu. Ogólna zasada działania, którą wykorzystują tego typu programy do modelowania 3D, polega na tym, że wszystkie wcześniej zebrane przez drona fotografie są ze sobą łączone w jedną spójną całość, stanowiącą podstawę do uzyskania właśnie wirtualnego modelu przestrzennego.

Ostatni etap procedury to montaż, podczas którego modele 3D z drona przybierają końcową, oczekiwaną formę. Jest to proces żmudny, czasochłonny i wymagający specjalistycznej wiedzy. W zależności od rozmiarów i stopnia skomplikowania obiektu mapowanego na model może zająć od kilku do nawet kilkudziesięciu godzin. W zamian jednak zapewnia bardzo duży poziom realizmu i pozwala zachować niezwykle wysoką precyzję w zakresie proporcji oraz wymiarów. Dzięki temu utworzony na bazie drona model 3D z powodzeniem wykorzystać można nie tylko w rozmaitych wizualizacjach, ale również na potrzeby wykonywania zaawansowanych analiz stanu technicznego budynków czy też w celu przeprowadzania szczegółowej inwentaryzacji.

Więcej
wpisów