Z jakich usług dronem mogą skorzystać przedsiębiorstwa?

Drony to sprzęty niegdyś zarezerwowane jedynie dla wąskiej grupy pasjonatów i wojska, dziś są powszechnie używane w do wielu zadań. Z usług dronem coraz częściej korzystają też przedsiębiorstwa z różnych branż. W tym artykule przeczytasz, do czego firmy najczęściej wykorzystują drony.

Inspekcje techniczne z drona

Usługa, która cieszy się szczególną popularnością wśród przedsiębiorców, to pomiary termowizyjne i inspekcje techniczne z drona. Bezzałogowe statki powietrzne służą do wykonywania prac niebezpiecznych i uciążliwych dla człowieka. Sprawdzają się znakomicie do realizacji zadań w trudnodostępnych miejscach. Dlatego tak często i chętnie są wykorzystywane do przeprowadzania rozmaitych kontroli technicznych budowli i obiektów. Są one powszechnie realizowane w takich miejscach jak: konstrukcje mostowe i wieżowe, turbiny wiatrowe, linie energetyczne, trasy kolejowe czy farmy fotowoltaiczne. Inspekcja dronem sprawdzi się także w przypadku monitorowania węzłów energetycznych, rurociągów, urządzeń naftowych i gazowych, elektrowni wodnych czy podstacji.

Inspekcje termowizyjne dronem sprawdzają się także w budownictwie. Służą do wykonywania inwentaryzacji robót ziemnych i placów budowy, przygotowywania danych dla projektantów czy filmowania postępów prac. Inspekcja dachu dronem pozwala firmie uniknąć konieczności stawiania rusztowań, aby sprawdzić stan dachu oraz innych elementów na dużych wysokościach.

Pomiary z drona w górnictwie, rolnictwie i leśnictwie

Użycie drona umożliwia wykonanie bardzo dokładnych pomiarów niezbędnych do stworzenia kompletnej i szczegółowej ortrofotomapy. Ta usługa jest szczególnie często wykorzystywana podczas różnych operacji górniczych, a także w leśnictwie i rolnictwie.

Pomiary dronem w górnictwie pozwalają na inwentaryzację wyrobisk oraz obliczanie objętości urobku. Na podstawie uzyskanych pomiarów i zdjęć można stworzyć szczegółową mapę wyrobiska. Następnie w konkretnym okresie rozliczeniowym (np. rocznym, kwartalnym lub miesięcznym) otrzymane wyniki porównuje się i sporządza dokumentację górniczą składaną w stosownym urzędzie w celu naliczenia opłat eksploatacyjnych. Profesjonalnie wykonane zlecenie dronem umożliwia pozyskanie dokładnego modelu terenu, w tym precyzyjne zobrazowanie nieregularnych brył. Przedsiębiorstwa, które mają wysokie opłaty eksploatacyjne i koszty transportu chętnie wykorzystują tę technologię, ponieważ ograniczenie możliwości błędów pomiarowych daje wymierne korzyści finansowe.

Przedsiębiorstwa działające w branży rolnej i leśnej wykorzystują maszyny latające do usprawnienia procesu wykonywania ortofotomap oceniających zasięg zdarzeń kryzysowych, będących np. wynikiem suszy lub pożaru. Są przydatne w określaniu wskaźników wegetacji na podstawie bliskiej podczerwieni. Stanowią też nieinwazyjną metodę inspekcji obszarów niedostępnych.

Inspekcje dronem – cena

Koszt inspekcji dronem zależy od wielu czynników, w tym przede wszystkim rodzaju i lokalizacji przeprowadzanej usługi, czasu trwania lotu, długości materiału filmowego, konieczności uzyskania wymaganych pozwoleń, stopnia zaawansowania obróbki oraz innych kwestii. Aby uzyskać dokładną wycenę, skontaktuj się z nami – przedstawimy Ci szczegółowy koszt realizacji konkretnej usługi.

Więcej
wpisów